Herceptin - Trastuzumab

 آنتی بادی ها، پروتئین هایی هستند که میتوانند به پروتئینی دیگر که به آن آنتی ژن گفته می شود متصل شوند. ولی آنتی بادی های منوکلونال، آنتی بادی هایی هستند که بصورت اختصاصی به پروتئین خاصی متصل می شوند که این پروتئین در بعضی سرطان ها بصورت بیش فعال درآمده است و بیشتر از حد طبیعی تقسیم سلولی و دیگر فرآیند های سلولی از جمله تحرک را سبب می شود.
داروی هرسپتین از نوع داروهای ضد سرطان از گروه آنتی بادی های منو کلونال هستند.

Herceptin (Trastuzumab) - Her2 receptor inhibitor

داروی هرسپتین، آنتی بادی منوکلونالی است که ماده موثره آن موسوم به تراستوزوماب است و پروتئین "Her2/neu" را مهار میکند. پروتئین "Her2/neu" نیز یک رسپتور بسیاری از سلول های بدن است که در انواعی از سرطان ها به شکل بیش فعال در می آید و توسط این دارو به شکل اختصاصی و انتخابی مهار می شود.
پروتئین "Her2/neu" منجر به فعال سازی دو مسیر پیام رسانی بسیار مهم می شوند که از طرفی تقسیم سلولی را فعال نگه می دارد و از طرفی مکانیسم مرگ سلولی یا آپوپتوز را مهار می کند. آپوپتوز مکانیسم انتحاری سلول ها است که سلول هایی که آسیب دیده باشند، طی مکانیسمی ویژه خودکشی می کنند.

RAS/ERK pathway - PI3K pathway

داروی هرسپتین برای سرطان های پستان و معده تجویز می شود، اما تنها در صورتی این دارو در این افراد جواب می دهد، که این افراد پس از غربالگری سلولی، دارای جهش در پروتئین "Her2/neu" تشخیص داده شدند و نسبت به این گیرنده "مثبت" تشخیص داده شوند.
داروی هرسپتین، امروزه بصورت ترکیبی با داروهای دیگری همچون تاکسان ها (مثل پاکلی تاکسل) یا مهار کننده های آروماتاز (در مطالب آینده، سعی می شود به دیگر داروهای ضد سرطان نیز پرداخته شود) بکار می رود زیرا که معمولا چندین مسیر پیام رسانی در ابتلا به سرطان نقش دارد و پدیده هایی همچون متاستاز نیز وجود دارد که پروتئین های دیگری مسئول آن هستند.
داروی هرسپتین که بصورت دو شکل تزریق درون رگی و تزریق زیر جلدی تجویز می شود، غیر از مواردی که مربوط به سلول های دیگر در حال رشد مثل پیاز مو است سبب ریزش مو می شود، مواردی دیگر را ممکن است داشته باشد که اگر چه حاد نیست ولی باید با پزشکی که دارو را تجویز کرده است مشورت کرد و ایشان را در جریان امور گذاشت.
افرادی که دارای اختلالات قلبی هستند یا داروهای ضد سرطان دیگری مثل دوکسوروبیسین را مصرف می کنند، باید این مورد را به پزشک اطلاع دهند.
افرادی که دارای آلرژی یا حساسیت هستند باید این مورد را به پزشک اطلاع دهند. در حین مصرف هرسپتین نیز ممکن است نشانه هایی که حاکی از حساسیت به دارو باشد نمایان شود. هیچگونه خودداری از مصرف یا تغییر دوزی بدون مشورت با پزشک نباید صورت گیرد.
برای تمام افرادی که سرطان پستان از نوع تهاجمی دارند، سنجش her2 باید صورت گیرد.

0/5 : Not rated

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت