breast cancer

سرطان پستان که نخستین سرطان شایع میان خانم ها است ، اگرچه راه درمان قطعی دارد ولی باید در مراحل نخستین ابتلا، مشخص شود. لذا خانمها باید مدام مورد معاینه قرار گیرند که این عمل نیز بصورت ساده توسط خود افراد نیز قابل انجام است. هر گونه تغییری در پستان را بدون نگرانی به پزشک خود اطلاع دهند. معاینه مداوم شانس تشخیص زود هنگام سرطان را بالا می برد.

AAEAAQAAAAAAAAk7AAAAJDg3ZmYzNTNkLWEzNjQtNDZmMC1hZjYwLWQwMzg1MDk2NWE4ZQ

عوامل خطر ابتلاء به سرطان پستان عبارتند از مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، اولین قاعدگی در سنین پایین، و دیر بچه دار شدن یا بچه دار نشدن. دلیل حدود ۵ تا ۱۰٪ از موارد ابتلاء به این بیماری ژن‌هایی هستند که از والدین فرد به ارث رسیده‌اند، از جمله BRCA1 و BRCA2. معمولاً سرطان پستان در سلول‌های دیواره مجاری شیر و لوبول‌ها که تأمین کننده شیر مجاری هستند، ایجاد می‌شود.به سرطان‌هایی که از این مجاری شروع می‌شوند، کارسینوم پستان گفته می‌شود، در حالیکه سرطان‌های ایجاد شدهاز لوبول‌ها با نام سرطان لوبولار شناخته شده‌اند. به علاوه، بیش از ۱۸ زیر-نوع سرطان پستان دیگر وجود دارد.برخی از سرطان‌ها از ضایعات پیش-تهاجمی از قبیل کارسینوم مجرایی درجا ایجاد می‌شوند. تشخیص سرطان پستان با انجام یک نمونه برداری از توده مربوطه تأیید می‌شود.پس از تشخیص سرطان، آزمایش‌های بیشتری انجام می‌شوند تا مشخص شود که آیا سرطان به قسمت‌های دیگر بدن نیز سرایت کرده است یا خیر و چه درمان‌هایی ممکن است نسبت به بیماری واکنش نشان دهند.
بر اساس نتایج یک تحقیق، داروهای ارزان قیمتی که معمولاً برای تقویت استخوان مصرف می‌شوند می‌توانند مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش دهند. بیس فسفونات‌ها (Bisphosphonates) عمدتاً برای جلوگیری از تحلیل استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان استفاده می‌شوند. این داروها از تغذیه هر سلول سرطانی که در استخوان گسترش می‌یابد، جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب رشد سلول‌های سرطانی را متوقف می‌سازند.
توازن مزایا در مقابل مضرات غربالگری سرطان پستان بحث‌برانگیز است. بنیاد همیاری کوکران در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که مشخص نیست آیا غربالگری ماموگرافی مزایای بیشتری دارد یا مضرات بیشتری.یک مرور برای گروه ضربت خدمات پیشگیری آمریکا در سال ۲۰۰۹ شواهدی را دربارهٔ مزایا در افراد ۴۰ تا ۷۰ ساله یافت، و سازمان توصیه می‌کند زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله هر دو سال یکبار غربالگری را انجام دهند. برای پیشگیری از ابتلاء به سرطان پستان در افرادی که احتمال ابتلاء در آنها بالا است، ممکن است از داروهای تاموکسیفن یا رالوکسیفن استفاده شود. برداشتن هر دو سینه از طریق جراحی یک اقدام پیشگیرانه مفید در برخی از زنان پر خطر است. برای افرادی که ابتلاء به سرطان در آنها تشخیص داده شده است، می‌توان از تعدادی از درمان‌ها استفاده کرد، از قبیل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند.انواع جراحی عبارتست از عمل جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی. ممکن است در عمل جراحی یا در یک تاریخ دیگر عمل بازسازی پستانانجام شود. در افرادی که سرطان در سایر قسمت‌های بدن آنها گسترش یافته است، درمان‌ها عمدتاً به منظور بهبود کیفیت زندگی و راحتی فرد انجام می‌گیرند. پزشکان متخصصان اعتقاد دارند افزایش سن بارداری و عدم شیردهی دو عامل مهم در بروز سرطان پستان است، از همین رو بارداری و شیردهی احتمال بروز این سرطان را کاهش می‌دهد.
نمایی کلی از داروهای به کار رفته برای درمان سرطان پستان
(برای دسترسی به تصویر بزرگ تر، بر روی آن کلیک کنید)

13b01e0

رسپتور های استروژن و سلول های ER+

استروژن نوعی استروئید با نام 17-استرادیول است برای رشد و نمو طبیعی سلول های اپیتلیال پستان ضروری است. استروژن رفتارهای سلولی را از طریق اتصالش به رسپتور های آلفا و بتا انجام می دهد. در هسته، استروژن بیان ژن های مربوط به خود را از طریق اتصال به این دو رسپتور هسته ای (آلقا و بتا) تنظیم می کند. استروژن همچنین وسیله سیتوکروم های P450 به متابولیت های اکسیداتیو استروژن تبدیل می شود. خضور ممند استروژن، یکی از عوامل سرطان پستان است. خاصیت کارسینوژنیک استروژن یکی به دلیل این است که استروژن با اتصال به هر دو گیرنده خود، مسیرهای پیام رسانی متعددی را درگیر می کند، و دلیل دیگر نیز افزایش تولید ترکیبات اکسید کننده است که به ماکرومولکول های سلول آسیب می زنند.
برای القای سرطان پستان توسط استروژن، وجود پروژسترون و گیرنده های آن نیز ضروری است. پروژسترون نیز دو نوع رسپتور آلفا و بتا دارد، که نوع بتا در ارتباط با مهاجرت سلولی و متاستازاست.  همچنین در بیمارانی که برای رسپتور استروژن مثبت هستند، میزان بالای بیان گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال  انسانی نوع 2 (her2) نیز دیده می شود که این خود  با فعالیت های غیر طبیعی سلولی و متاستاز در ارتباط است.

درمانهای رایج برای سرطان پستان از نوع هر سه مثبت (ER , PR , Her2 ):

  • مهار بر همکنش های بین استروژن و رسپتورهای استروژن (نظیر تاموکسیفن)
  • مهار سنتز استروژن از طریق مسیر آروماتاز
  • ترکیب دو روش قبل
  • از طرفی درمان her2 برای بیماران دارای ازدیاد فعالیت ژن her2 استفاده می شود (نظیر تراستوزوماب)
برای تمام افرادی که سرطان پستان از نوع تهاجمی دارند، سنجش her2 باید صورت گیرد.

در مورد سرطان پستان منفی سه گانه یا TNBC اینجا بخوانید


0/5 : Not rated

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت