دانشمندان ایرلندی ارتباط بالقوه‌ای بین استفاده از ویتامین D و افزایش بقای بیماران مبتلا به سرطان پستان پیدا کردند

22 Sep 2018 : 11:50 نظرات: 0 بازدیدها: 
BreastCancerCheckingForLumps2016_large.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
تحقیق جدیدی از انجمن سرطان ایرلند ارتباط بالقوه‌ای بین استفاده از ویتامین D و افزایش بقای بیماران مبتلا به سرطان پستان پیداکرده است. در بخشی از این مطالعه داده‌های 5500 بیمار مبتلا به سرطان پستان 50 تا 80 ساله موردبررسی قرار گرفت.
این یافته‌ها نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های ویتامین D پس از تشخیص سرطان پستان باعث افزایش بیست‌درصدی بقای بیماران در مقایسه با افرادی شد که مکمل ویتامین D مصرف نکرده بودند.
دکتر رابرت اوکانر، رئیس تحقیقات انجمن سرطان ایرلند، گفت: قبل از خوردن مکمل‌های ویتامین D، ما از زنان مبتلا به سرطان پستان خواستیم ابتدا با تیم پزشکی خود صحبت کنند زیرا استفاده از ویتامین D می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در سلامتی شود و سرطان هر خانم منحصربه‌فرد است و نیاز به درمان شخصی دارد.
ازآنجایی‌که این تحقیق یک مطالعه اولیه و مقدماتی است، یافته‌هایش فقط یک ارتباط را نشان می‌دهند و نه یک ارتباط علت دار را. ما فقط می‌دانیم که اگر در سال‌های آینده نتایج آزمایش‌های بالینی مشخص شود، باید برای بهبود نتایج درمان سرطان پستان مکمل‌های ویتامین D تجویز شوند.
این تحقیق توسط دکتر جیمی مدِن محقق RCSI، تحت نظارت پروفسور کاتلین بنت، دانشیار فارماکواپیدمیولوژی در RCSI دوبلین، رهبری گردید. پروفسور بنت می‌گوید: مطالعات قبلی نشان داده‌اند که سطح بالای ویتامین D خون که می‌تواند از رژیم غذایی ما، نور خورشید یا مکمل‌ها حاصل شود، باعث افزایش بقای سرطان پستان می‌شود.
مطالعه ما نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین D ممکن است برای زنان مبتلا به سرطان پستان مفید باشد. در حال حاضر آزمایش‌های بالینی بزرگ در خارج از کشور انجام می‌شوند تا این موضوع بیشتر مطالعه شود.
درحالی‌که این یافته‌ها قابل‌توجه است، محققان به اطلاعات دیگری از زنان که احتمالاً نتایج را تحت تأثیر قرار میدهند دسترسی نداشتند. به‌عنوان‌مثال، مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی متوسط و رژیم غذایی سالم می‌تواند برای بیمار مبتلا به سرطان پستانِ تحت درمان مفید باشد، اما در این مطالعه بررسی نشده است.
این تحقیق همچنین نشان داد که مصرف‌کنندگان ویتامین D به‌طور متوسط جوان‌تر بودند، احتمال مصرف سیگارشان کمتر و درجه پیشرفتگی تومورشان نسبت به افرادی که ویتامین D نخوردند کمتر بود، به همین علت احتمال بیشتری برای افزایش بقایشان وجود دارد.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت