ساخت بیو روبات ضد سرطان به کمک سلول های جلبکی

27 Nov 2017 : 22:33 نظرات: 0 بازدیدها: 
algae_robots.jpg
دکتر پرهام جبارزاده
پست شده توسط  دکتر پرهام جبارزاده
به گزارش آکادمی تخصصی سرطان و به نقل از ژورنال ساینس روبوتیک، محققین دانشگاه چینی هونگ کونگ موفق شدند با استفاده از سلول های نوعی جلبک سبز آبی موسوم به اسپیرولینا نوعی روبات هدایت شونده بسازند که قابلیت رهگیری در بدن را داشته و می تواند مواد ضد سرطان را بدون اینکه به سلول های سالم آسیبی بزنند، در بدن آزاد کنند.
F1.large_1.jpg
F2.large.jpg
در این روش بجای اینکه از مواد مصنوعی استفاده شود، از مواد طبیعی استفاده کرده اند که خاصیت های داتی جلبک از جمله خاصیت ضد سرطانی را نیز به همراه دارند و در ضمن به کمک مهندسی سلول های آن، ذرات مغناطیسی را که خاصیت آهنربایی دارند را نیز در این سلول ها کار گذاشته اند.
این بیو روبات ها همچنین قادر بوده اند که مقادیر منظم داروهای ضد سرطان را در معده موش آزاد کنند.محققین همچنین به دنبال این هستند که در مراحل بعدی ، خاصیت های دیگری را از جمله خاصیت فلورسنت و یا قابلیت کنترل از راه دور به کمک استفاده از نانوذرات اکسید آهن را به این بیو روبات های هیبرید (ترکیب ذرات طبیعی-مفناطیسی)  بدهند. بنابراین خاصیت مهم این بیو روبات ها قابلیت ردیابی آننها با تصویر برداری های فلورسنت و یا MRI است.
ساخت چنین ابزاری که بتواند محموله های مختلف بیولوژیکی و دارویی را در بدن بصورت کنترل شده ای منتقل کند همواره از رویاهای محققین بوده است. در این زمینه کارهایی هم صورت گرفته است که ساخت این نانو روبات طبیعی مزایای جدیدی را به تحقیقات علوم دارویی ضد سرطان می دهد بطوریکه آسیبی نیز به سلول های سالم نمی زند.

ساینس روبوتیک
برچسب ها: جلبک, روبات

درباره نویسنده

دکتر پرهام جبارزاده

دکتر پرهام جبارزاده

دارای مدرک دکترای تخصصی در "فارماکولوژِی و توکسیکولوژی"  از دانشگاه پوترا مالزی بوده و در حال حاضر عضو هیات علمی و استاد فارماکولوژی، در دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی سیچوان در کشور چین هستم. تمام تمرکز اینجانب بر روی مسیر های پیام رسانی سرطان، طراحی داروهای ضد سرطان و دغدغه اصلی اینجانب مقاومت دارویی در بیماران مبتلا به سرطان پستان هست. از سال 1384، پایگاه زیست شناسی ایران را راه اندازی کرده ام و اینک با راه اندازی آکادمی علوم پایه پزشکی با نام رسمی پرهام آکادمی، فصل جدیدی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی اینجانب آغاز شده است. ارتباط با هموطنان و انتقال تجربیات، اولین هدف من در گسترش فعالیت های آنلاین است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت