دو روش جدید مبتنی بر نانوذرات برای درمان سرطان

22 Aug 2018 : 00:50 نظرات: 0 بازدیدها: 
cover_r4x3w1000_57df78cabd4e4_nanogold.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
در سراسر جهان، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا با استفاده از نانوذرات به‌عنوان حاملِ دارو و ایجاد واکنش بهتر بین داروهای هدفمند و تومور مستقیماً تومورهای سرطانی را درمان کنند (مانند استفاده از نانوذرات نقره برای از بین بردنِ هدفمندِ سلول‌های تومور).
"نانوذرات" همان‌طور که از نامشان پیداست، ذرات نانومتری با خواص فیزیکی و شیمیایی مشخص هستند. این خواص مزایای مختلفی برای اهداف بیولوژیکی و تجاری دارد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه هندو باناراس (BHU) در مورد روش‌های مختلف این نوع درمان کار می‌کنند و اخیراً یافته‌های خود را منتشر کرده‌اند.
معمولاً سلول‌های موجود زنده حدود یک میکرومتر هستند، حتی محتویات داخل سلول کوچک‌تر اند. پس استفاده از ذرات نانو که هزار بار کوچک‌تر از سلول‌ها هستند، جاده عریضی برای کاربردهای بیولوژیکی در علوم پزشکی ایجاد می‌کند.
استفاده از نانوذراتی که به دست انسان ساخته‌شده امکان بررسی و درک فرآیندهای داخل سلول را بدون دخالت در اعمال سلول فراهم کرده است.
به‌عنوان‌مثال، درک فرآیندهای سلولیِ درون سلول‌های سرطانی به ما کمک می‌کند تا تارگت های مناسبی برای یافتن یک روش درمانی مؤثرتر شناسایی کنیم.
کاربردهای مختلف نانوذرات در پزشکی عبارت‌اند از:  تحویل  دارو و ژن، تشخیص پاتوژن های بیماری‌زا، سایر کاربردهای تشخیصی مانند تشخیص پروتئین، بهبود MRI و غیره.
دکتر امیت جوتانی متخصص رادیوتراپی انکولوژی می‌گوید: نانوذرات باعث پیشرفت در تحویل دارو در چندین بدخیمی شده و همیشه تحویل دارو به مغز به دلیل وجودِ سد خونی مغزی، یک چالش جدی بوده است.
اگر این تکنولوژی برای بیماران جواب دهد، ممکن است تغییرات مهمی در نتایجِ نجات بیماران مبتلا به تومورهایی مانند گلیوبلاستوما (GBM) از مرگ مشاهده شود.
نانوذرات به‌عنوان "حامل" در درمان سرطان استفاده می‌شوند.

محققان سرطان در MIT یک روش درمانی را با استفاده از نانوذرات به‌عنوان حاملِ دارو برای درمان بهتر گلیوبلاستوما، توسعه داده‌اند. به دلیل وجودِ سد خونی مغزی، بسیاری از داروهای کنونی نمی‌توانند از رگ‌های خونی عبور کنند و به بافت‌های مغزی آسیب‌دیده برسند و این سد داروها را بی‌اثر می‌کند. نانوذرات می‌توانند این وضعیت را تغییر دهند.
محققان MIT، نانوذراتِ ارائه‌دهنده دارویی را طراحی کرده‌اند که می‌توانند به‌راحتی از سد خونی مغزی عبور کنند و مستقیماً به سلول‌های تومور متصل شوند. یکی از این داروها به‌طور مستقیم به DNA سلول‌های تومور آسیب می‌رساند و داروهای دیگر با مکانیسم دفاعیِ سلول‌های تومور به مبارزه می‌پردازند.
پائولا هاموند، رئیس بخش مهندسی شیمی MIT می‌گوید: آنچه در اینجا منحصربه‌فرد است این است که ما نه‌تنها با استفاده از این مکانیسم از سد خونی مغزی عبور کرده و به شکل بسیار مؤثری تومورها را هدف قرار می‌دهیم، بلکه این داروی ترکیبی منحصربه‌فرد را نیز تحویل می‌دهیم.
نانوذرات مستقیماً به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند.

در هند، محققان در حال تولید نانوذراتی هستند که به‌طور مستقیم به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند.
محققان دانشگاه BHU، با انکوباسیون برگ موز با نیترات نقره و با کمک متابولیت‌های ثانویه موجود در موز، یک نانوذره نقره را تولید کرده‌اند. در این فرآیند با استفاده از میکروسکوپ الکترونی، اسکن الکتروسکوپی، انتقال و پراش اشعه ایکس خواص نانوذرات تائید شدند.
دکتر ژیتا رایی استادیار دانشگاه BHU می‌گوید: به‌زودی کارمان را که نشان‌دهنده مکانیسمی است که توسط آن نانوذرات نقره تنها سلول‌های سرطانی و نه سلول‌های طبیعی خون را می‌کشند، منتشر می‌کنیم.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت