یک اشتباه رایج: آیا گیرنده استروژن در سرطان پستانی که برای "رسپتور استروژن" منفی است، وجود ندارد؟

20 Sep 2017 : 01:36 نظرات: 0 بازدیدها: 
Farge.jpg
دکتر پرهام جبارزاده
پست شده توسط  دکتر پرهام جبارزاده
سرطان پستان منفی سه گانه (TNBC) یک نوع بدخیم و تهاجمی سرطان پستان است که وجه مشخصه آن نداشتن سه رسپتور استروژن، پروزسترون، و her2 است. این بیماری تقریبا 15 درصد کل سرطان های پستان را شامل شده و بیشتر در میان جمعیت های آفریقایی-آمریکایی و آمریکای لاتین شیوع دارد.
567px_Protein_ESR1_PDB_1a52.png
Estrogen_receptor_beta_1U3S_.png
از آنجاییکه بیماران TNBC فاقد رسپتورهای سه گانه فوق هستند، به درمان های رایج مهار کننده استروژن (مثل تاموکسیفن) و ضد her2 مثل تراستوزوماب پاسخ نمی دهند. تفاوتی بیماران TNBC از نظر نوع درمان دارند، و خصوصات مولکولی آنها که این بیماری را بسیار خطرناک تر و تهاجمی تر کرده است از قرار زیر هستند:
آیا سلول های TNBC حقیقتا به استروژن پاسخ می دهند و رسپتور استروژن دارند؟
بر خلاف تصور رایج که سلول های TNBC را فاقد رسپتور استروژن می داند، این سلول ها دارای رسپتور استروژن نوع بتا هستند. سلول های منفی سه گانه فاقد رسپتور آلفای استروژن هستند بنابراین می توانند به استروژن پاسخ دهند. چنانچه رسپتور آلفا در سلول نباشد، با اتصال به رسپتور بتا، سلول را به سمت متاستاز پیش میبرد و سرطان بسیار پیشرونده است. استروژن همچنین سبب رگزایی و آنژیوژنز می شود.
بنابراین در خانم ها بعد از دوران یائستگی و یا زمان بارداری که مقدار استروژن کاهش یافته یا در حالت کنترل شده قرار دارد، گسترش سرطان بدخیم TNBC ، حتی اگر در فرد سلول های آن وجود داشته باشند آهسته است و زمانیکه زایمان صورت گیرد و سیکل ماهانه بصورت طبیعی و فعال برگردد، افزایش استروژن  سبب تکثیر سریع، متاستاز، و آنژیوژنز سلول های TNBC شده و از حالت کنترل خارج می شود. در سلول های TNBC، گیرنده بتای استروژن توانایی اتصال به DNA و فعال سازی ژن های کلاسیک خود را ندارد و در عوض با مسیر های پیام رسانی متاستاتیک تعامل کرده و آنها را فعال می کند.
چرا حضور رسپتور استروژن بتا در سلول های TNBC تا این اندازه مرگ آور است؟
رسپتور استروژن، نقش خود را به دو صورت انجام می دهد. نخست نقش اصلی است که نیاز به اتصال به DNA  دارد و بعد از اتصال استروژن به رسپتور، رسپتور به DNA متصل شده و ژن هایی را تنظیم می کند که مربوط به عملکرد هورمونی استروژن است.
نقش دیگر استروژن نقش فرعی است که اتصال به DNA ندارد و  برهکنش با پروتئین های دیگر پیام رسانی از جمله فاکتور رشد اپیدرمال، مسیر MAP kinase و TGF و PI3K است. این مسیرها، مسیرهای کلیدی مربوط به سرطان و بویژه متاستاز هستند و عملا نقش رسپتور Her2 را که در سلول های مثبت سبب فعال کردن متاستاز می شوند را در سلول های منفی یا TNBC، رسپتور بتای استروژن بر عهده دارد. در سلول های مثبت نیز رسپتور بتای استروژن سبب خاصیت سرطان زایی استروژن می شود.
البته هر دو نوع رسپتور آلفا و بتا، توانایی اتصال به DNA را دارند، اما در ادامه مطلب می خوانید که رسپتور بتای موجود در بیشتر سلول های TNBC به دلیل جهش در BRCA-1، در اتصال به DNA کارایی لازم را ندارند، و   بر روی مسیر غشایی و فعال سازی مسیر MAP kinase تمرکز دارند، در حالیکه در سلول های مثبت که دارای رسپتور آلفا و ژن سالم BRCA-1 هستند، مسیر فرعی به شکل متناوب با مسیر اصلی انجام می شود.، بنابراین در سلول های TNBC تمرکز بر روی مسیر فرعی و از اینرو متاستازی است.

توضیحات بیشتر

درباره نویسنده

دکتر پرهام جبارزاده

دکتر پرهام جبارزاده

دارای مدرک دکترای تخصصی در "فارماکولوژِی و توکسیکولوژی"  از دانشگاه پوترا مالزی بوده و در حال حاضر عضو هیات علمی و استاد فارماکولوژی، در دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی سیچوان در کشور چین هستم. تمام تمرکز اینجانب بر روی مسیر های پیام رسانی سرطان، طراحی داروهای ضد سرطان و دغدغه اصلی اینجانب مقاومت دارویی در بیماران مبتلا به سرطان پستان هست. از سال 1384، پایگاه زیست شناسی ایران را راه اندازی کرده ام و اینک با راه اندازی آکادمی علوم پایه پزشکی با نام رسمی پرهام آکادمی، فصل جدیدی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی اینجانب آغاز شده است. ارتباط با هموطنان و انتقال تجربیات، اولین هدف من در گسترش فعالیت های آنلاین است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت