واکسن سرطان شخصی شده (Personalized cancer vaccine) روش جدیدی برای درمان تومورهای HER2 مثبت است.

09 Oct 2018 : 19:30 نظرات: 0 بازدیدها: 
vaksan.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
بیش از یک دهه پیش، دانشمندان موسسه ملی سرطان تحقیقات خود را درباره استفاده از سلول های ایمنی برای درمان سرطان های HER2 مثبت آغاز کردند. در این تکنیک سلول های دندریتیک از خون بیمار دریافت و سپس دستکاری ژنتیکی می شود تا قسمت هایی از پروتئین HER2 تولید شود.
امید است که اگر سلول های اصلاح شده دوباره به بیمار تزریق شوند، پاسخ ایمنی را علیه سرطان تولید کنند.
در حال حاضر، تیم NCI نتایج یک آزمایش کوچک امیدوارکننده روی بیمارانی که تومورهایشان بیش از حد HER2 را بیان می کنند را گزارش می دهند.
این آزمایش که در کنفرانس ایمونوتراپی بین المللی سرطان CRI-CIMT-EATI-AACR در نیویورک گزارش شد، شامل هفده بیمار بود که پنج بار واکسن را در نقاط مختلف تزریق کرده بودند.
براساس بیانیه ای که در این کنفرانس منتشر شد، در میان یازده بیماری که دو بار بالاترین دوز (ده یا بیست میلیون سلول دندریتیک) واکسن را تزریق کردند، شش نفر از لحاظ بالینی سود بردند. واکسن به شکل پوستی تزریق شد.
محققان گفتند که در محل تزریق عوارض جانبی به جز واکنش های جزئی وجود نداشت.
دکتر جی برزوفسکی، رئیس بخش واکسن در مرکز تحقیقات سرطان NCI، در این بیانیه گفت ما از واکسن برای تولید واکنش ایمنی نسبت به HER2 استفاده می کنیم.
HER2 در چندین نوع سرطان، از جمله سرطان های پستان، تخمدان، ریه، سرطان کولورکتال و سرطان معده به مقدار زیادی بیان می شود.

دکتر برزوفسکی و همکارانش ابتدا در سال 2008، واکسن خود را در مجله انجمن تحقیقات سرطان آمریکا (AACR)، یعنی زمانی که رشته ایمونو انکولوژی نوپا بود، توصیف کردند.
در این مقاله، آنها گزارش دادند که یک واکسن مشابه باعث از بین رفتن تومورهای بزرگ پستان و متاستاز ریه در موش ها می شود.

سلولهای دندریتیک زیرمجموعه‌ای از سلول‌های ایمنی هستند که مدتها مورد توجه محققان ایمونولوژی بوده اند، زیرا آنها میتوانند نحوه حمله به سرطان را به سلول های تی آموزش دهند، حتی زمانی که سرطان فراتر از سایت اصلی تومور گسترش یافته است.
Proendge Dendreon، که برای درمان سرطان پروستات در سال 2010 تایید شده است، یک واکسن شخصی است که از سلولهای دندریتیک بیماران ساخته شده است.
چندین روش دیگر در مورد سلولهای دندریتی در حال بررسی است، مانند یک ژل که توسط دکتر دانا فاربر و دانشمندان هاروارد تولید شده که می تواند در حین جراحی به طور مستقیم در محل های تومور قرار گیرد.
ژل سلولهای دندریتیک را فعال میکند.
در اوایل سال جاری، محققان گزارش دادند که ژل در موش های مدل مبتلا به سرطان پستان، متاستاز را از بین می برد و از عود کردن بیماری جلوگیری می کند.

محققان NCI که واکسن سلول دندریتیک را تولید کرده اند، برای آزمایش ترکیب داروهایی که مختل‌کننده چک‌پوینت های ایمنی‌اند درحال برنامه ریزی هستند.
دکتر برزفسکی امیدوار است تیمش بتواند نظریه خود یعنی ترکیب دو روش تقویت ایمنی که باعث افزایش تعداد بیمارانی میشود که می توانند از واکسن های دندریتی بهره مند شوند، را بررسی کند.
منبع
 

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت