آنالیز تومورهای پروستات سرنخ‌های تهاجمی بودن سرطان را آشکار می‌کند

23 Aug 2018 : 13:05 نظرات: 0 بازدیدها: 
PROSTAT.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
دانشمندان با استفاده از توالی‌یابی ژنتیکی، ترکیب DNA کامل بیش از صد تومور تهاجمی پروستات را کشف کرده‌اند و جهش‌های ژنتیکی مهمی را در این تومورهای کُشنده ایجاد کرده‌اند. این مطالعه پایه و اساس یافتن راه‌های جدید برای درمان سرطان پروستات، به‌ویژه برای انواع پرخطر آن است.
این مطالعه‌ی چندوجهی که رشد و تکثیر سریع ژنوم تومور را بررسی کرد، توسط دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو رهبری شد. این تحقیق نوزدهم ژوئیه در مجله Cell منتشرشده است.
دکتر کریستوفر ماهر، استاد موسسه ژنوم مَک‌دُنِل دانشگاه پزشکی واشنگتن می‌گوید: این مطالعه می‌تواند راه‌های بهتری برای درمان سرطان پروستات پیشرفته بیابد.
اطلاعات جدید به پزشکان کمک کند تا راه‌هایی برای شناسایی بیماران مبتلا به تومورهای مهاجم پیدا و در مورد درمانشان بهتر تصمیم‌گیری کنند.
بیش از 160،000 مورد سرطان پروستات هرسال در امریکا تشخیص داده می‌شود‌.
درحالی‌که هشتاد درصد از بیماران مبتلا به سرطان پروستات تومورهایی دارند که به‌آرامی رشد می‌کنند و گزینه‌های درمانی مؤثر دارند، حدود بیست درصد از تومورها تهاجمی بوده که موضوع مطالعات جدید هستند.
دکتر ماهر افزود: بیشتر مطالعات ژنتیک سرطان پروستات بر روی بخش‌هایی از ژنوم تمرکز می‌کنند که پروتئین‌های تولیدکننده تومور را کنترل می‌کنند. پروتئین‌ها مانند دستگاه‌های سلولی عمل می‌کنند. وقتی‌که به‌درستی عمل کنند، سلول سالم است اما وقتی‌که پروتئین‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند بیماری، ازجمله سرطان ایجاد می‌شود.
بااین‌حال، ژن‌هایی که پروتئین‌ها را کد می‌کنند تنها یک تا دو درصد از کل ژنوم را تشکیل می‌دهند.
آنالیز جدید اولین مطالعه‌ی بزرگ روی کل ژنوم، تمام DNA، ازجمله تمام ژن‌های توموریِ تومورهای متاستاتیک پروستات، نشان می‌دهد که بسیاری از این تومورها در بخش‌هایی از ژنوم که پروتئین کد می‌کنند مشکل دارند.
ژن‌های کد کننده پروتئین مهم هستند اما هنگامی‌که تنها بر روی آن‌ها تمرکز کنید، جهش‌هایی را که در مناطق تنظیم‌کننده آن‌ها رخ می‌دهد، از دست می‌دهید.
محققان به این نتیجه رسیدند که حدود هشتاد درصد از تومورهای مهاجم مطالعه‌شده، تغییرات ژنتیکی مشابهی در یک منطقه از ژنوم که گیرنده آندروژن را کنترل می‌کنند، دارند.
این خطای ژنتیکی میزان گیرنده آندروژن را بر روی سلول‌های سرطانی پروستات تنظیم می‌کند. این گیرنده‌ها به هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون متصل و باعث رشد تومور می‌شوند.
دکتر ماهر گفت در این منطقه از ژنوم، تعداد زیادی کپی تکراری از DNA دیده‌ایم. در برخی از این بیماران، گیرنده آندروژن کاملاً طبیعی است اما تعداد آن‌ها بیش‌ازحد است، زیرا منطقه تنظیم‌کننده گیرنده مختل شده که توسط مطالعات توالی محور پروتئین نادیده گرفته می‌شود.
درمان رایج سرطان پروستات، فراتر از گزینه‌های سنتی جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، شامل "محرومیت از اندروژن" است که در آن داروها از اتصال تستوسترون به گیرنده آندروژن ممانعت می‌کنند.
ازآنجایی‌که تومورهای پروستات اغلب هورمونی هستند، جلوگیری از اتصال تستوسترون به این گیرنده باعث کاهش رشد تومور می‌شود.
همه مردان در این مطالعه تومورهایی داشتند که به "محرومیت از اندروژن"مقاوم شده بودند، به این معنی که گیرنده آندروژنی همیشه روشن بود و تومور را صرف‌نظر از بودونبود تستوسترون تحریک می‌کرد.
بیماران در این وضعیت گزینه‌های درمانی مؤثر ندارند. محققان نشان دادند که بیش از هشتاد درصد از این بیماران جهش‌هایی دارند که به تشدید سرطان آن‌ها کمک می‌کنند و این خطاهای ژنتیکی گیرنده آندروژنی را فعال کرده است.
همچنین محققان، ازجمله دکتر دانگ دانشمند ارشد دانشگاه واشنگتن، به نقش مهم ژن‌های معروف دیگر درگیر در سرطان مانند ژن‌های ترمیم‌کننده DNA مثل TP53 و BRCA2 نیز پی بردند.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت