درک بیولوژی و گزینه‌های درمانی سرطان پستان

17 Aug 2018 : 09:40 نظرات: 0 بازدیدها: 
01_Fight_Simple_Habits_That_Reduce_Your_Risk_of_Breast_Cancer_600802973_PR_Image_Factory_760x506.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
سرطان پستان یک بیماری شایع است که از هر هشت زن، یک نفر را به خود درگیر می‌کند و در زنان مُسن رایج‌تر است، اما به جوانان نیز آسیب می‌رساند. حتی در مردان نیز حدود یک‌صدم برابر زنان دیده می‌شود.
ما سال‌ها درباره بیولوژی سرطان پستان مطالعه کرده‌ایم. در حال حاضر بروز آن در حال افزایش است، به‌راحتی تشخیص داده می‌شود و خوشبختانه درمان‌های مؤثرتری درحال‌توسعه است. اکنون می‌دانیم که سرطان پستان یک بیماری کمپلکس بوده و دارای چندین نوع مولکولی و بیولوژیکی است. انواع اصلی آن لومینال ، HER2 مثبت و سه‌گانه منفی نامیده می‌شوند.
breast.jpg
سرطان‌های لومینال- تومورهای پاسخ‌دهنده به هورمون های غدد درون‌ریز
نوع لومینالِ سرطان پستان با بیان گیرنده استروژن تعریف می‌شود، تمایز بهتری دارد و عموماً سست‌تر است. درمان استاندارد آن جراحی، رادیوتراپی و درمان غدد درون‌ریز (داروهای ضد استروژن) به مدت 5 تا 10 سال است.
اگر تومور تهاجمی‌تر باشد یعنی گره‌های لنفاوی را درگیر کرده و یا در درجه بالاتری باشد، شیمی‌درمانی به‌عنوان درمان مکمل اضافه می‌شود.
یکی از مشکلاتی که سرطان پستان نوع لومینال دارد این است که می‌تواند چند سال پس از درمان عود کند. فکر می‌کنم سلول‌های سرطانی می‌توانند تا سال‌ها در اندام‌های دور و یا استخوان‌ها به شکل خاموش باقی بمانند و برخی از وقایع ناشناخته باعث فعالیت مجدد آن‌ها شوند.
سرطان‌های پستانِ HER2 مثبت:
حدود 15٪ از انواع سرطان پستان را شامل می‌شود و به نظر می‌رسد توسط آنکوژن ERBB2 (که پروتئین HER2 را تولید می‌کند) ایجاد می‌شود.
بنا به برخی دلایل این ژن می‌تواند تکثیر شود یعنی تعداد بسیار زیادی از آن در یک سلول تکثیرشده که منجر به تولید بیش‌ازحد پروتئین HER2 می‌گردد. به نظر می‌رسد، این امر سلول سرطانی را به سمت تکثیر و متاستاز هدایت کند.
خوشبختانه، برای سرطان‌های HER2 داروهایی مانند آنتی‌بادی‌های تراستوزوماب و پروتوزومب طراحی‌شده است که عملکرد ژن HER2 را مختل می‌کنند. این دارو‌ها قادر به توقف رشد سرطان و جلوگیری از بروز متاستاز هستند.
سرطان پستانِ سه‌گانه منفی (TNBC)
این نوع‌ سرطان درواقع شامل مخلوطی از تومورهای ناشی از کمبود بیان گیرنده استروژن یا HER2 است که اغلب در زنان جوان‌تر بروز می‌کند و ممکن است ارثی باشد. این بیماری بیشتر در زنان آفریقایی-آمریکایی بروز می‌کند، پیشرفت آن سریع‌تر است، نفوذ بالایی به سیستم ایمنی دارد، جهش ژن BRCA در برخی از موارد آن دیده می‌شود و ویژگی‌هایی مانند استخوان‌سازی یا "متاپلازی" دارد.
مشکل TNBC این است که عموماً بعد از خارج شدن از بدن تشخیص داده می‌شود. بااین‌حال تست‌های خاصی مانند تست نِستین می‌تواند وجود آن را اثبات کند.
ازآنجایی‌که TNBC بعد از خارج شدن از بدن تشخیص داده می‌شود احتمال خطا وجود دارد. مثلاً برخی تومورها ناهمگن هستند و ممکن است فقط یک قسمت کوچک از آن‌ها نمونه‌برداری شوند. اگر بخشی ER منفی یا HER2 منفی باشد، ممکن است تومور به‌اشتباه TNBC در نظر گرفته شود.
در موارد دیگر، سرطان TNBC ناشی از بیان اشتباه HER2 یا ER ممکن است به‌عنوان موارد HER2 یا ER مثبت در نظر گرفته و علیه آن داروهای ضد هورمونی تجویز شود که به‌طور بالقوه سمی و بی‌اثر هستند.
کاربرد دومین بررسی تخصصی آسیب‌شناسی
بررسی مجدد پاتولوژی بیماری توسط پاتولوژیست می‌تواند به بیمار کمک کند و از انکولوژی وی اطمینان حاصل کند که تومور واقعاً TNBC است یا خیر. پاتولوژیست ممکن است یک لکه ایمونو هیستوشیمیایی تکراری در مورد ماده‌ای اضافی را که اغلب تشخیص TNBC را از ER به HER2 مثبت تغییر می‌دهد، انجام دهد. گاهی اوقات موارد ER یا HER2 مثبت نیز به‌عنوان TNBC
طبقه‌بندی می‌شود .TNBC یک نوع منحصر‌به‌فرد از سرطان پستان و دارای زیرتیپ است.
طبقه‌بندی بیشتر TNBC شامل تومورهای حاوی جهش BRCA است که با مهارکننده انتخابی پارپ یا شیمی‌درمانی با کربوپلاتین درمان می‌شود. علاوه بر این، برخی از تومورهای TNBC به ایمونوتراپی حساس هستند. بعضی از TNBC ها نیز گیرنده آندروژن را بیان می‌کنند که می‌تواند یک هدف درمانی باشد.
کاربرد بیوپسی مایع
در بعضی از بیماران بیوپسی مایع نیز مفید است.
اگر بیمار مبتلا به سرطانِ متاستاتیک باشد، سلول‌های سرطانی می‌توانند از نمونه خون جداشده و آنالیز شوند.
وضعیت ER و HER2 را می‌توان در سلول‌های تومور موجود در گردش خون بررسی کرد. علاوه بر این، قطعات DNA حاصل از تجزیه سلول‌های سرطانی نیز می‌تواند اندازه‌گیری و دسته‌بندی شده و شواهد بیشتری در مورد درجه سرطان و اینکه آیا سرطان در حال تغییر است و یا به درمان پاسخ می‌دهد، ارائه کند.
به نظر می‌رسد که سرطان پستان بیومارکر را به سمت پیشرفت یا متاستاز تغییر دهد. به‌عنوان‌مثال تومور ER مثبت ممکن است به ER منفی تغییر کند یا منجر به بیان بیش‌ازحد HER2 شود.
بیماران در صورت نگرانی نسبت به صحت تشخیص بیماری خود ازنظر پاتولوژیک، باید نظر دیگر متخصصان را جویا شوند تا اطمینان حاصل کنند که تمامی شیوه‌های درمان در نظر گرفته‌شده است.
همچنان که گزینه‌های درمان گسترش و روش‌های تست بهبود می‌یابد، مهم است که بیماران مبتلا به سرطان پستان به خدمات پاتولوژی باکیفیت دسترسی داشته باشند. همچنین اگر در مورد دقت تشخیص نگران هستند، مجدداً آسیب‌شناسی شوند.
منبع
برچسب ها: cancer, breast cancer

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت