ادغام تومورها با عروق خونی، باعث گسترش سلول‌هایِ سرطانی پستان می‌شود.

31 Jul 2018 : 15:29 نظرات: 0 بازدیدها: 
breast_cancer_biology_990x672_1.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
تحقیقات اولیه نشان می‌دهد برخی از تومورهای سرطان پستان می‌توانند با سلول‌های عروق خونی ادغام و از تومور اصلی دور شوند و به قسمت‌های دیگر بدن بروند. دکتر ونسا سیلوستری، بیولوژیست سلولی تحقیقات اولیه‌ی خود را در نشست انجمن بیولوژی سلولی آمریکا و سازمان بیولوژی مولکولی اروپا ارائه کرد.
تحقیقات قبلی نشان داده است که احتمال گسترش سلول‌های سرطانی که به‌صورت خوشه‌ای جابه‌جا می‌شوند، بیشتر است اما چگونگی راه‌یابی آن‌ها به جریان خون، نامشخص است، زیرا دانشمندان نمی‌توانند به‌راحتی داخل تومورها را ببینند.
بنابراین سیلوستری و همکارانش یک رگ مصنوعی طراحی کردند که از طریق یک ژل شفاف با تومورهای کوچک سرطان پستان پُر شده بود. یک دوربین متصل به میکروسکوپ به محققان اجازه می‌داد که تومورهای تهاجمی به رگ مصنوعی را ردیابی کنند.
گاهی اوقات تومورها رگ‌ خونی را خراشیده و درنهایت آن را مسدود می‌کردند؛ اما حداقل در یک مورد، یک تومور کوچک با عروق خونی مصنوعی ادغام شد. سپس توده‌های سرطانی از مویرگ عبور کرده، از تومور دور شده و به جریان خون راه یافتند. سیلوستری گفت: تحقیقات بیشتری لازم است تا ثابت شود همین اتفاق هم در بدن رخ می‌دهد.

منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت