ردیابی سرطان با هوش مصنوعی می‌تواند جان بیمار را با پیش‌بینی نحوه تکامل تومورها نجات دهد.

04 Sep 2018 : 01:13 نظرات: 0 بازدیدها: 
MIT_Learned_Dosing_0.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
Revolver یک سیستم هوش مصنوعی است که توسط آن سرطان‌ها تکامل و گسترش می‌یابند و از درمان فرار می‌کنند. این به پزشکان اجازه می‌دهد که بهتر تشخیص دهند سرطان به چه مرحله‌ای رسیده است، چه روش درمانی اتخاذ کرده و چگونه آن را درمان کنند.
آندره سوتوریویا از موسسه تحقیقات سرطان در لندن و سرپرست تیم سازنده Revolver می‌گوید: اگر قبل از اینکه دیر شود مداخله می‌کنیم می‌توانیم سرطان را درمان کنیم راه‌حلش این است که بتوانیم یک‌قدم جلوتر از این بیماری باشیم.
Revolver به تیم سوتوریویا کمک کرد تا مراحل کلیدی تکامل سرطان‌ها را مشخص کنند. Revolver از اطلاعات چندین بیمار استفاده می‌کند تا یک "درخت خانواده ژنتیکی" ایجاد و سرطان را ردیابی کند و مجموعه‌ای از جهش‌هایی را که اغلب به سرطان منجر می‌شوند شناسایی می‌کند.
"درختان خانواده سرطانی " پیشین اغلب بر نمونه‌های بیماران تکیه می‌کنند اما چون جهش در سرطان‌ها حتی در یک فرد خیلی تصادفی و متنوع است، جهش‌های مهم می‌توانند با جهش‌های بی‌ضرر از آنالیز حذف ‌شوند.
Revolver این مشکل را با شبیه‌سازی و آنالیز داده‌های جهش 178 بیمار، 768 نمونه تومور و چهار نوع سرطان روده، ریه، پستان و کلیه دور زد.
این کار مراحل کلیدی تکامل جهش‌های خوش‌خیم را بهتر کرده است. برای مثال، جهش در سه ژن کلیدی برای تبدیل پلیپ‌های خوش‌خیم کولورکتال به پلیپ‌های سرطانی مهم است، اما آن‌ها هرگز باهم دیگر در یک بیمار دیده نشده‌اند.
باوجوداین، Revolver سه جهش کلیدی اصلی را شناسایی کرد که در پروفایل ژنی 95 بیمار مبتلا به سرطان کولورکتال آزمایش‌شده بود.
همچنین جهش‌های کلیدی که موجب تکامل سرطان‌های ریه، پستان و کلیه می‌شوند و قبلاً شناخته‌شده بودند به‌درستی شناسایی کرد.
رابرت گاتنبی از مرکز سرطان Moffitt در تامپا، فلوریدا که پیشگام روش پیشگیری از درمان سرطان پروستات با توجه به نحوه تکامل آن است، می‌گوید: درک پیشرفت درونِ تومور حین درمان سرطان برای بهینه‌سازی درمان ضروری است. این تیم روش بسیار پیچیده‌ای برای انجام این کار دارد و من منتظر آینده آن در کلینیک هستم.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت