جیمز پیل الیسون و تاسوکی هونو برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2018 شدند.

02 Oct 2018 : 11:33 نظرات: 0 بازدیدها: 
nobel.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
جیمز آلیسون، از ایالات متحده و تاسوکی هونجو از ژاپن، جایزه 9 میلیون کرونی سوئد (£ 775،000) ، را توسط مجلس نوبل در موسسه Karolinska در استکهلم دریافت کردند.
کار پیشگامانه دانشمندان بر روی سیستم ایمنی، راه را برای یک کلاس جدید از داروهای سرطانی که اکنون به طور چشمگیری در حال تغییر وضعیت بیماران است، هموار کرده است. این اولین بار است که یک روش درمانی سرطان با جایزه نوبل به رسمیت شناخته شده است.
الیسون گفت برای دستیابی به رویای هر دانشمند شوکه است. او گفت: من می خواهم به همه بیماران سرطانی که بیرون از اینجا حضور دارند، بگویم که ما در حال پیشرفت هستیم.
هونجو، که تحقیق خود را زمانی آغاز کرد که همکلاسی اش در مدرسه پزشکی بر اثر سرطان معده فوت کرد، گفت: من می خواهم تحقیق خود را ادامه دهم ... به طوری که این ایمنوتراپی جان بیماران سرطانی بیشتر را نجات دهد.
سیستم ایمنی بدن معمولا سلولهای جهش یافته را از بین می برد ، اما سرطان روش های پیچیده ای برای پنهان شدن از سیستم ایمنی پیدا می کند.
یک راه این است که با استفاده از مکانیزم ترمز برای جلوگیری از حمله سلول های ایمنی به بافت های نرمال، اقدام میکند. در دهه 1990، آلیسون نخستین ترمزها را کشف کرد، که با نام چک پوینت شناخته می شوند.
سایر تیم ها به بررسی توانایی افزایش قدرت چک پوینت ها برای درمان بیماری های خود ایمنی پرداخته اند، اما آلیسون نشان داد که معکوس عمل کردن و خاموش کردن ترمز ها می تواند نتایج قابل توجهی در درمان موش های سرطانی ایجاد کند.
الیسون گفت: من یک دانشمند پایه هستم. هدفم از این مطالعات برای درمان سرطان نبود، می خواستم بدانم سلول های تی چگونه کار می کنند.
به طور مستقل، در سال 1992، هونجو چک پوینت دوم را کشف کرد که از طریق مکانیسم های مختلف کار می کرد و درمان های مبتنی بر این کار باعث پیشرفت قابل توجهی در وضعیت بیماران در کلینیک شد.
ایده تجهیز کردن سیستم ایمنی برای مقابله با سرطان ابتدا بیش از یک قرن پیش پیشنهاد شد، اما تنها پس از کشف آلیسون و هونجو، این احتمال مبهم را می توان به یک درمان بالینی تبدیل کرد.
داروهای تولید شده به نام مهار کننده های چک پوینت، عوارض جانبی قابل توجهی دارند اما نشان داده شده است که نتایج قابل توجهی در درمان سرطان ریه، سرطان کبد، لنفوم و ملانوم داشتند.
هونجو، یک گلف باز مشتاق، گفت که او یک بار در یک باشگاه گلف با یک بازیکن دیگر رو به رو شد، که از او برای کشف درمان سرطان ریه اش تشکر کرد.
هونجو گفت: او به من گفت، با تشکر از شما من می توانم دوباره گلف بازی کنم و این یک لحظۀ خوش بود. یک حرف مثل این من را از دریافت هر جایزه ای شادتر میکند.
خلاصه، الیسون برنده  نوبل و استاد رشته ایمونولوژی در مرکز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس گفت: پروتئین شناخته شده ای را که به عنوان ترمز در سیستم ایمنی بدن عمل می کند، مطالعه کرده و متوجه پتانسیل آزاد شدن ترمز شد که به این ترتیب سلول های ایمنی خود را برای حمله به تومورها رها میکنند. او سپس این مفهوم را به روش جدیدی برای درمان بیماران تبدیل کرد.
ضمنا، هونجو استاد ایمونولوژی دانشگاه کیوتو، پروتئین دیگری را در سلول های ایمنی کشف کرد که به نظر می رسد به عنوان ترمز عمل می کند، اما با مکانیسم عمل متفاوت.
در حال حاضر تعداد زیادی از آزمایشات تحت بررسی چک پوینت بر روی بسیاری از انواع سرطان انجام می شود. پروفسور چارلی سوانتون، پزشک کلینیک تحقیقات سرطان انگلیس و یک دانشمند ارشد در موسسه فرانسیس کریک در لندن گفت که اکتشافات برای درک پتانسیل سیستم ایمنی بدن برای کنترل و یا حتی ریشه کن کردن تومورها و سرطان های خون تغییر کرده اند.
او گفت، یک دهه قبل، ملانومای متاستازدهنده تا حد زیادی غیر قابل درمان بود. با کار آلیسون و هونجو، بیماران اکنون واقعا امید دارند، و بیش از یک سوم از بیماران از مزایای طولانی مدت و حتی درمان با چنین داروهایی بهره میبرند.
پروفسور سرجیو کوئازادا از کالج دانشگاه لندن و همکار سابق آلیسون گفت: با کارهایی که جیم و هونجو انجام دادند مردم چندین سال منتظر بودند تا انها بتوانند جایزه نوبل را بدست آورند.
پروفسور دن دیویس، از دانشگاه منچستر و نویسنده کتاب داروی زیبایی، کتابی که کارهایی را که منجر به جایزه امروز شده را، توصیف می کند، گفت: من بسیار هیجان زده ام که نوبل به این داروی سرطانی تعلق یافته است.
این برای همه مفید نیست، اما جان ها را نجات میدهد، و انقلابی در فکر کردن درباره بسیاری از راه های دیگری که در آن سیستم ایمنی را می توان مهار و یا برای مبارزه با سرطان و سایر بیماری ها به راه انداخت ایجاد کرده است.
من فکر می کنم این کار فقط نوک کوه یخی است و بسیاری از داروهای دیگر مشابهش در افق قرار دارند.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت