برای اولین بار، یک کودک مبتلا به سرطان، CAR-Tتراپی شد.

31 Jan 2019 : 21:59 نظرات: 0 بازدیدها: 
_105399489_yuvan_160118_6.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
یووان تاکار، مبتلا به نوعی لوسمی است که درمان های متداول برای او با شکست مواجه شدند و درنهایت در بیمارستان  بزرگ اورمان استریت لندن (GOSH) تحت personalised treatment قرار گرفت.
kymriah.jpg
_105399495_yuvan_160118_2.jpg
CAR-Tتراپی شامل حذف سلول های ایمنی و اصلاح آنها در آزمایشگاه است تا بتوانند سلول های سرطانی را تشخیص دهند. CAR-Tتراپی قبلا فقط به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی انجام شده بود. به  CAR-T تراپی "کیمریا" گفته میشود و هزینه آن برای هر بیمار 282000 پوند است، اما سرویس سلامت بریتانیا (NHS) با تولید کننده آن یعنی" نووارتیس "مذاکره کرده تا قیمت را کاهش دهد و پول آن از صندوق داروهای سرطان تامین خواهد شد تا تهیه کردن آن برای بیماران آسان باشد.
کیمریا برای درمان بیماران بالای 25 سال مبتلا به لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL) که به درمان های متداول پاسخ نداده اند، مجوز دارد.NHS  انگلستان در ماه سپتامبر اعلام کرد که این هزینه را کمتر از 10 روز پس از صدور مجوز اروپایی تامین می کند.
یووان، اهل واتفورد است و بیماری اش در سال 2014 تشخیص داده شد. او شیمی درمانی و سپس پیوند مغز استخوان شد اما بیماری اش پس از هر دو درمان عود کرد. پدر و مادر یووان گفتند: بیماری یووان دلخراش ترین خبر زندگیمان بود.
ما سعی کردیم امیدوار باشیم، همانگونه که می دانید میزان درمان لوسمی در کودکان 90٪ است، اما متأسفانه بیماری او دوباره عود کرد و CAR-Tتراپی آخرین امید ماست. یووان میگوید: من واقعا امیدوارم به زودی بهتر شوم و بتوانم از خانه لگو دانمارک دیدن کنم چون عاشق لگو هستم و در بیمارستان در حال ساختن یک بوگاتی بزرگ با آنها هستم.
در سال حدود 600 نفر که بیشترشان کودک اند به لوسمی لنفوبلاستی حاد مبتلا می شوند. اکثر آنها به درمان های معمولی پاسخ می‌دهند اما حدود ده درصد از افراد بیماریشان عود می کند. در ماه نوامبر، اعلام شد که GOSH، بیمارستان کودکان سلطنتی منچستر و بیمارستان نیوکاسل، کودکان مبتلا به این نوع لوسمی نادر را درمان خواهند کرد. انتظار می رود در سال 30 بیمار در GOSH تحت درمان قرار گیرند.
نحوه درمان با CAR-T:
1- از بیمار نمونه خون گرفته میشود. 2- سلول‌های تی فیلتر می‌شوند. 3-  با یک ویروس بی خطر ژن ها را به  سلول های تی می فرستند تا تغییر کرده و بتوانند سلول های سرطانی را شناسایی و هدف قرار دهند. 4- سلول های تغییر یافته در آزمایشگاه تکثیر می شوند. 5- سلول های تغییر یافتهCAR-T به بدن بیمار تزریق می‌شوند.
واقعا CAR-T درمانِ شخصی سرطان است. ابتدا از بیمار خون گرفته، گلبول های سفید جدا شده و بقیه خون به بیمار باز می‌گردد. سپس سلول‌های تی، به یک آزمایشگاه در ایالات متحده فرستاده و در آنجا از یک ویروس بی خطر برای وارد کردن ژن ها به آنها استفاده می شود. این ژن ها باعث می شوند سلول های تی یک قلاب به نام "گیرنده آنتی ژن کایمری (CAR)" به سطح خود اضافه کنند.
سلول های CAR-T برای تشخیص و نابود کردن سلول های سرطانی بیمار طراحی شده، به تعداد زیاد تکثیر و سپس به بیمار تزریق می شوند.
عوارض جانبی احتمالی
تووآن بیمار دیگری است که در ماه نوامبر با این روش درمان شده است. دکتر سارا گوراشیان و دکتر یووان، متخصص هماتولوژی کودکان در GOSH گفتند: از این که قادر به درمان بیماران شبیه به یووان هستیم خوشحالیم. با اینکه مدتی طول خواهدکشید تا نتایج این روش درمانی قدرتمند مشخص شود، نتایج کارآزمایی های بالینی آن بسیار امیدوارکننده بوده است.
بیمارستان سلطنتی کودکان منچستر نیز برای اولین بار در حال درمان بیمار خود با کیمریا است و انتظار میرود که دختری 11 ساله از لیورپول، سلول های CAR-T اصلاح شده خود را تا چند هفته آینده تزریق کند. در یک کارآزمایی بالینی متشکل از 75 بیمار که به همه‌ی درمان های معمول پاسخ نداده بودند، با این روش تست شده و نیمی از آنها بعد از یک سال کاملاً بهبود یافتند.
با این حال، این روش تعدادی عوارض جانبی جدی نیز دارد و برخی از بیماران به سندرم انتشار سیتوکین که تب، فشار خون پایین و دشواری تنفس ایجاد میکند، مبتلا اما بسیاری از آنها درمان شدند.
CAR-T برای بزرگسالان
NHS انگلستان نیز موافقت کرده که برای درمان بزرگسالان مبتلا به لنفوم، از نوع دیگرCAR-T تراپی استفاده شود. این روش "یسکارتا" نام دارد و هزینه ای حدود 300،000 پوند برای بیمار خواهد داشت، اما تولید کننده اش با قیمت پایینتر توافق کرده و در سال بیش از 200 بیمار می توانند با آن درمان شوند.
منبع
برچسب ها: CAR-T, Kymriah, cancer

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت