موفقیت شماره 9: پذیرش مقاله از ژورنال تخصصی دراگ دیسکاوری

27 Sep 2017 : 18:21 نظرات: 0 بازدیدها: 
Smo11_.jpg
دکتر پرهام جبارزاده
پست شده توسط  دکتر پرهام جبارزاده
تاثیر بربرین به عنوان مهار کننده مسیر پیام رسانی هدجهاگ در سرطان - مقاله اخیر در ژورنال Recent Patents on Anti-Cancer Drug Discovery بعد از پنج ماه داوری سختگیرانه پذیرفته شد. این ژورنال دارای ایمپکت فاکتور 3 و در زیر گروه فارماکولوژی جزو ژورنال های Q2 است. جهت یادآوری، ژورنال های گروه Q1 و Q2 برترین ژورنال ها در یک زیر گروه تخصصی محسوب می شوند.
PRA.jpg
PubMed_Smo.jpg
در این مقاله از تکنیک های مدلینگ مولکولی، شبیه سازی داینامیک مولکولی،  مطالعات آزمایشگاهی کشت سلولی، فلو سایتومتری، روش سنجش سایتوتوکسیسیتی، و PCR و virtual High-Throughput screening استفاده شده است.
در این مقاله نه تنها بر روی اثر مهاری بربرین در مسیر هدجهاگ که خصوصا در سرطان پستان فعال است مطالعه شده و مهار شدن مسیر پیام رسانی هدجهاگ از طریق کاهش بیان ژن Gli1 که پروتئین نهایی این مسیر است نشان داده شده است، همچنین دیگر مشتقات بربرین با روش داکینگ مولکولی بررسی شده و مشتقات دیگری که می توانند جایگزین بهتری برای بربرین باشند نیز پیشنهاد شده اند.
در این مطالعات، الگوریتمی نیز نوشته شده است که در این مقاله معرفی شده است که با آن می توان تعداد زیادی مولکول را بر علیه یک تارگت مشخص (در این مقاله رسپتور smoothened از مسیر هدجهاگ) بصورت خودکار و مکانیزه داک کرده و ایندکس های دارویی آنها را بصورت جدولی شامل صدها مولکول بدست آورد.
کار اصلی این پروژه مطالعات کامپیوتری و آزمایشگاهی برای مهار مسیر هدجهاگ بوده است. در این مقاله که از پروژه بزرگ تر بررسی تاثیر بربرین بر روی مسیر های پیام رسانی انکوژنیک بوده است، نشان  داده ایم که بربرین می تواند با اتصال به رسپتور Smo آن را مهار کند و این مورد را در مطالعات آزمایشگاهی نیز از طریق مهار غیر مستقیم فاکتور نسخه برداری Gli1 ثابت کرده ایم.
همچنین برای اینکه بطور کامل اصول حرفه ای پژوهش های علمی را رعایت کرده باشیم، کل داده ها و فایل های این پروژه در صفحه مخصوص آن، قابل دسترسی برای تمام محققینی که قصد دارند این پروژه را ادامه دهند، قرار داده شده است. دسترسی به محتوای این پروژه از طریق لینک های زیر برای همگان آزاد است.
نکته مهم: از آنجاییکه چندین جلسه در دوره تخصصی داروهای ضد سرطان به بررسی تخصصی پروتئین های انکوژنیک در طراحی دارو می پردازیم، یک جلسه نیز بطور اختصاصی به پروتئین Smo اختصاص داده شده و به جوانب پروتئین Smo و توضیح کامل نکات و ریزه کاری های تست های آزمایشگاهی و کامپیوتری برای ساخت داروهای ضد سرطان علیه این پروتئین خواهیم پرداخت.

مقاله در ژورنال

دانلود مقاله اصلی

PubMed

دانلود فایل داده های پیوست

دسترسی به الگوریتم و آنالیزهای این پروژه

تکته پایانی: الگوریتم، نیز آزاد است و محققین محترم که در پروژه های دراگ دیسکاوری مشغول هستند، می توانند از آن استفاده کنند که در این صورت خواهشمند است در صورت هر گونه استفاده از این الگوریتم، در هر یک از مقالات خود، در بخش مواد و روش ها،  به مقاله زیر ارجاع دهند:

Kaboli PJ, Bazrafkan M, Ismail P, Ling KH. Molecular modelling of berberine derivatives as inhibitors of human smoothened receptor and hedgehog signalling pathway using a newly developed algorithm on anti-cancer drugs. Recent Pat Anticancer Drug Discov 2017;12(4):384–400. doi:10.2174/1574892812666170929131247.

doi:10.2174/1574892812666170929131247, PMID:28969581

درباره نویسنده

دکتر پرهام جبارزاده

دکتر پرهام جبارزاده

دارای مدرک دکترای تخصصی در "فارماکولوژِی و توکسیکولوژی"  از دانشگاه پوترا مالزی بوده و در حال حاضر عضو هیات علمی و استاد فارماکولوژی، در دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی سیچوان در کشور چین هستم. تمام تمرکز اینجانب بر روی مسیر های پیام رسانی سرطان، طراحی داروهای ضد سرطان و دغدغه اصلی اینجانب مقاومت دارویی در بیماران مبتلا به سرطان پستان هست. از سال 1384، پایگاه زیست شناسی ایران را راه اندازی کرده ام و اینک با راه اندازی آکادمی علوم پایه پزشکی با نام رسمی پرهام آکادمی، فصل جدیدی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی اینجانب آغاز شده است. ارتباط با هموطنان و انتقال تجربیات، اولین هدف من در گسترش فعالیت های آنلاین است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت