واکسن جدید سرطان در موش‌های مدل صد درصد موفقیت‌آمیز بوده است.

15 Sep 2018 : 14:19 نظرات: 0 بازدیدها: 
researcher.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپس در سان دیگو، اخیراً با متخصصین مؤسسات دیگر برای تولید یک واکسن مؤثر علیه ملانوم (یک نوع سرطان پوست) در ترکیب با سایر داروها، با یکدیگر همکاری کردند.
به گفته پروفسور دیل بوگر، که به همراه پروفسور بروس بیتلر، برنده جایزه نوبل شد، ملانوم به این درمانِ ترکیبی پاسخ کامل داده است. این نتایجِ امیدوارکننده در یک مقاله پژوهشی در مجله PNAS منتشرشده است.
این روش تجربی کاملاً موفق است.
محققان سه گزینه مختلفِ درمانی را در یک موشِ مدلِ مبتلا به ملانوم مهاجم آزمایش کردند. بر روی همه موش‌ها نوعی ایمونوتراپی به نام anti-PD-L1 انجام شد. علاوه بر این، آن‌ها انواع واکسن‌های مختلف دیگر را نیز دریافت کردند.
پروفسور بوگر و تیمش، موش‌ها را به سه گروه تقسیم کردند:
به یک گروه واکسن سرطان دادند، گروه دیگر واکسن را به همراه مولکولی به نام دیپرووسیم و گروه سوم واکسن را به همراه یک ماده شیمیایی به نام آلوم دریافت کردند. دیپرووسیم یک ترکیب ادجوانت است که باعث تقویت پاسخ ایمنی می‌شود. این ترکیب به دلیل سنتز و اصلاح آسانش برای محققان تولیدکننده داروهای جدید جذاب است.
محققان دریافتند هشت موشی که علاوه بر داروی anti-PD-L1، واکسن را به همراه دیپرووسیم دریافت کرده‌اند نرخ بقای صددرصدی آن‌ها بیش از 54 روز باقی‌مانده است. در مقابل، جوندگانی که فقط ایمونوتراپی را به همراه واکسن انجام داده بودند، زنده نماندند. طی یک دوره مشابه آن‌هایی که anti-PD-L1 را به همراه واکسن آلوم دریافت کردند، نرخ بقای 25 درصدی داشتند.
پروفسور بوگر می‌گوید کار کردن هم‌زمان واکسن با داروی anti-PD-L1 هیجان‌انگیز بود.
واکسن از عود مجدد سرطان نیز جلوگیری می‌کند.
بااین‌حال، این تنها علتِ هیجان‌زدگی محققان نیست. درواقع، واکسن تجربی یک اثر مثبت دیگر دارد؛ یعنی محافظت از بدن در برابر عود مجدد تومور. پروفسور بوگر می‌گوید: درست همان‌طور که یک واکسن می‌تواند بدن را برای مبارزه با پاتوژن های خارجی آماده کند، این واکسن سیستم ایمنی بدن را به دنبال تومور راه می‌اندازد.
دانشمندان دریافتند هنگامی‌که تلاش می‌کردند تا تومورهای ملانوم را دوباره در موش‌های گروه دوم آزمایش کنند، بدن موش آن‌ها را نمی‌پذیرد.
پروفسور بوگر می‌گوید: قبلاً حیوان در برابر آن واکسینه شده است. هنگامی‌که آزمایش‌های بیشتری در آزمایشگاه انجام دادند، محققان توانستند نشان دهند که دیپرووسیم با تحریک سیستم ایمنی، باعث افزایش پاسخ ایمنی و تولید لکوسیت های نفوذکننده در تومور که تومورهای سرطانی را از بین می‌برد، می‌شود.
پروفسور بوگر و تیمش گفتند: واکسن به همراه دپورووسیم به‌راحتی قابل تحویل است، زیرا لازم نیست مستقیماً به یک تومور سرطانی تزریق شود تا مؤثر باشد.
در عوض، تزریق می‌تواند در دو دوز به فاصله هفت روز به‌صورت عضلانی انجام شود. در آینده، محققان می‌خواهند آزمایش بر روی این واکسن را ادامه دهند و تأیید کنند که واکسن در کنار سایر داروهای سرطان مؤثر خواهد بود.
دو دانشمند برجسته در تحقیق اخیر، یک شرکت تحقیقاتیِ پزشکی به نام Tollbridge Therapeutics را که دارای حق ثبت اختراع برای دیپرووسیم است، مدیریت می‌کنند.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت