قرص دیجیتالی امیدهای تازه برای درمان سرطان و ممانعت از بازگشت آن

31 Jan 2019 : 19:30 نظرات: 0 بازدیدها: 
DIGITAL_PILL.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
شرکتی در  سیلیکون والی اعلام کرد قرص دیجیتال یکی از قرص های شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان است که یک سنسور دارد و می تواند پس از بلع، ردیابی شود. طبق گفته شرکت پروتئوس، از ماه سپتامبر در مینه سوتا هفت بیمار که همه آنها مبتلا به سرطان کولورکتال مرحله 3 یا 4 هستند با قرص دیجیتال در حال درمانند.
زمانیکه بیماران داروهای خود را مصرف می کنند، با ردیابی آن توسط پزشکان از پذیرش دارو اطمینان حاصل شده و برنامه درمانی موفقیت بیشتری خواهد داشت. پس از آنکه بیماران کپسول را بلعیدند، سنسور فعال می شود و وقتی که در معده خیس شد، یک سیگنال حاوی اطلاعات در مورد روز، دوز و نوع دارو به لباس مخصوصی که بیماران پوشیده اند می دهد که در پورتال آنلاین بیمار قابل مشاهده است و اگر بیمار اجازه دهد تیم پشتیبانی او نیز می تواند به پورتال دسترسی پیدا کند.
پروتئوس قبلا تکنولوژی behind Abilify MyCite را توسعه داده است که در ماه نوامبر سال 2017 اولین قرص دیجیتالی بود که توسط سازمان غذا و دارو تایید شد. این دارو برای درمان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی است و به بررسی FDA نیاز دارد زیرا حاوی یک سنسور درون داروهای فعالِ داخل قرص است. در مقابل، قرصهای شیمی درمانی دیجیتالی نیازی به مجوزهای نظارتی نداشتند، زیرا آنها به راحتی درون یک کپسول بسته بندی می شدند. این برنامه در مینه سوتا برای اولین بار از قرص دیجیتال در انکولوژی استفاده کرده است.
نه بیمار و نه بیمه گر هیچ هزینه ای فراتر از هزینه معمول, برای ارتقا تکنولوژی پروتئوس پرداخت نکردند. پروتئوس با استفاده از قرص های شیمی درمانی جدید دیجیتالی، تنها از سیستم سلامت "فِر ویوو" مینه سوتا که از بیماران دریافت کننده دارو هزینه می گیرد، پول می گیرد.
"فِر ویوو" که مانند دیگر سیستم های بهداشتی، با تماس های تلفنی و یادآوری های دیگر به بیماران کمک می کند تا داروهای خود را مصرف کنند، پروتئوس را یاری میدهد تا بتواند در مخارج خود صرفه جویی کند. طبق قرارداد، "فِر ویوو" معمولا تنها در صورتی هزینه پروتئوس را پرداخت می کند که بیماران سرطانی 80 درصد داروهای شیمی درمانی خود را دیجیتال دریافت کنند.
انتشار تجاری Abilify MyCite شروع شده است. به گفته یکی از سخنگویان اتوسکا، شرکت تولید کننده دارو، این دارو هنوز خارج از آزمایش بالینی برای بیماران تجویز نشده است. اتوسکا اواخر تابستان گذشته اعلام کرد قصد دارد ابتدا قرص را برای بیماران خاص تحت پوشش Medicaid بفرستد. شرکتی که با اتوسکا قرارداد دارد تا Abilify MyCite را پخش کند هنوز روی برنامه گرفتن تأییدیه نهایی آن کار می کند تا پزشکان بتوانند قرص ها را برای بیماران تجویز کنند.
داروی شیمی درمانی دیجیتال پروتئوس، یک کپسول است که از دو جز تشکیل شده: اول دارویی است به نام کاپیتیباتین که تحت نام تجاری Xeloda به فروش می رسد. دومی سنسور است که توسط پروتئوس تولید و برای کنترل آسان در یک قرص پلاسبو جاسازی شده است. پروتئوس تأییدیه  FDA را برای این محصول در سال 2012 به دست آورد. پروتئوس سنسور خود را به یک داروخانه داده و داروساز داروهای فعال و سنسور را در یک کپسول قرار می دهد.
پروتئوس به دلایل مختلف کپیتیباتین را برای ارتقاء فناوری پیشرفته خود انتخاب کرده است: این یک قرص معمولی شیمیایی است که در درمان سرطان های مختلف استفاده می شود و دارویی است که توسط رقبا یا تازه واردان تهدید نمیشود و از همه مهمتر این است که این دارو برای بیماران چالش برانگیز است؛ بیماران باید هر روز شش تا هشت قرص را به مدت دو هفته و بعد یک هفته استراحت برای تکمیل یک دوره از هشت دوره شیمی درمانی بخورند.
تأیید Abilify MyCite موجب نگرانی شد چون بیماران آسیب پذیر ممکن است مجبور شوند این دارو را مصرف کنند، که شاید به حکم دادگاه نیاز باشد. همچنین در صورتی که بیمه گذار یا شرکت های دیگر به الگوهای مصرف روزانه دارو و سایر داده های بیمار دسترسی داشته باشند حریم خصوصی آنها در معرض خطر است. دکتر جورج سوجور، کارشناس ارشد پروتئوس، به خبرنگاران گفت که این شرکت تلاش می کند نگرانی های زیست پزشکی و حریم خصوصی بیماران را از بین ببرد.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت