داروهای ضد سرطان برای بیماری های مغزی نیز ممکن است مفید باشند

19 Aug 2018 : 00:30 نظرات: 0 بازدیدها: 
brain_diseases.jpg
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
یک دسته از داروهای سرطانی که مهارکننده‌های PARP نامیده می‌شوند می‌توانند با غیرفعال کردن پروتئین‌های اشتباهِ خاصی که بر سلول‌های عصبی تأثیر می‌گذارند، برای درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی، ازجمله اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)  که علایمی مثل لکنت زبان و لرزش اندامها دارد و بعضی از انواع اختلال حواس  (FTD)، مفید باشند.
پروتئین TDP-43، زمانی که به‌اشتباه خارج از هسته قرار دارد در سلول‌های مغز افراد مبتلا به ALS و FTD رسوب می‌کند.
هنگامی‌که TDP-43 به مولکول دیگری متصل می‌شود، PAR در گرانول استرسی تجمع می‌کند. در ابتدا این تجمع باعث آسیب به سلول نمی‌شود، اما پس از یک دوره طولانی، TDP-43 به ساختاری که در بیماری‌های مغزی دیده می‌شود، تغییر می‌کند.
در حال حاضر یک تیم تحت هدایت دکتر نانسی بونینی، استاد زیست‌شناسی و دکتر جیمز شارتر، استاد بیوشیمی و بیوفیزیک، دریافتند که مهارکننده‌های PARP که مانع تولید PAR می‌شوند، تعدادِ ساختارهای مضرِ TDP-43 را در سلول‌ها تحت استرس کاهش می‌دهند.
بیماری‌هایی مانند ALS و FTD-TDP-43 برای بیمار و خانواده‌اش ویرانگر هستند و گزینه‌های درمانی محدودی دارند.
دکتر لین مك گورك، متخصص پژوهش در آزمایشگاه دکتر بونینی می‌گوید: آنچه مرا در دنبال كردن این مسیر هیجان‌زده کرد مولکول‌های كوچكی هستند كه به فرایند بیماری TDP-43 حمله می‌کنند.
وقتی آن‌ها را در سلول‌های کِشت‌شده آزمایش کردم، متوجه شدم می‌توانند TDP-43 را که باعث رسوب پروتئین‌های غیرطبیعی در بیمار می‌شود، کاهش دهند.
تیمی در آزمایش‌های انجام‌شده در لوله‌آزمایش، دریافتند که TDP-43 می‌تواند از طریق اینتراکشن با دیگر مولکول‌های TDP-43 و ماکرو مولکول‌هایی مانند PAR، از حالت محلول به مایع متخلخل، تبدیل شود. دکتر شورتر می‌گوید: حالت مایع TDP-43 نمایانگر گرانول استرسی و احتمالاً مفید است.
بااین‌حال، او خاطرنشان کرد که اگر این حالات مایع TDP-43 در طول زمان سفت شوند، حذف آن‌ها دشوارتر است.
وظیفه این تحقیق این است که داروی سرطانی در حالِ تولید نیز بتواند از تشکیل توده‌های مضر TDP-43 در سلول‌ها جلوگیری کند.
دکتر گومز یکی از متخصصان آزمایشگاه تحقیقاتی شورتر گفت: مهارکننده‌های PARP که از تجمع سیتوپلاسمی TDP-43 ممانعت می‌کنند می‌توانند به‌عنوان دارویی ارزشمند برای بیماری‌های مغزی بهینه شوند.
بونینی می‌گوید: درحالی‌که این کار هنوز در آزمایشگاه در حال انجام است، یافته‌های آن گامِ بعدی جستجوی راه‌های جدید برای مقابله با اختلالات نورولوژیک است. با توجه به فقدان گزینه‌های درمانی، ما از این آزمایش‌ها که به تشریح رویدادهای مولکولی کمک می‌کند و می‌تواند منجر به تولید داروهای جدید شود، هیجان‌زده می‌شویم.
منبع
برچسب ها: ALS, PARP, FTD, brain, آلزایمز

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت