نخستین داروی تجاری تاثیر گزار توسعه‌یافته با هوش‌مصنوعی تا سال 2020 در دسترس است

26 Aug 2018 : 13:20 نظرات: 0 بازدیدها: 
ai_for_drug_discovery.png
رویا مختاریان
پست شده توسط  رویا مختاریان
هوش‌مصنوعی باعث درک کاملِ بیولوژی انسان می‌شود و به ما ابزارهایی را می‌دهد که به‌طور کامل بیماری‌های انسانی را شناسایی کنیم. راهکارهایی که با آن‌ها داروها را توسعه می‌دهیم و آزمایش‌های بالینی را ارزیابی می‌کنیم همه بسیار پیشرفته می‌شوند‌.
کشف دارو به روش سنتی یک روند بسیار طولانی و پُرهزینه است که شامل آزمایش‌های بسیاری برای تعیین ایمنی و کارآیی هر نامزدِ جدیدِ دارو می‌شود. هوش‌مصنوعی کشف داروهای جدید را سریع‌تر، ارزان‌تر و مؤثرتر می‌کند.
اکنون شرکت‌های دارویی در حال انجام آزمایش‌های بالینی بر روی داروهای توسعه‌یافته با هوش‌مصنوعی هستند. اگرچه هوش‌مصنوعی هنوز هیچ دارویی را برای شرکت‌های کشف دارو به بازار عرضه نکرده است، اما درحال‌حاضر بسیاری از داروهایش تحت آزمایش‌های بالینی هستند، بنابراین ما می‌توانیم ابتدای سال 2020 میلادی اولین داروهای داروی تجاری را در صنعت هوش‌مصنوعی ببینیم.
یک داروی کشف‌شده با هوش‌مصنوعی ازنظر علمی معتبر خواهد بود و سرمایه‌گذاری در این صنعت را افزایش خواهد داد.
چگونه هوش‌مصنوعی روند کشف دارو را تغییر می‌دهد؟
عوامل اصلی هدایت هوش‌مصنوعی به سمت کشف دارو، زمان و پول است. به‌طور متوسط ​​حدود 10 سال به تحقیق و 2،6 میلیارد دلار پول برای انتقال یک دارو از آزمایشگاه به بازار نیاز است و تنها حدود پنج درصد از داروهای آزمایشگاهی به بازار عرضه می‌شوند.
هوش‌مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده‌ی آنالیز و استخراج داده‌ها و پیش‌بینی رفتار و تناسب مولکولِ تارگت دارو توانایی کشف دارو را دارد. با تعیین عواملی مانند سمیت در ابتدای فرایند، هوش‌مصنوعی می‌تواند زمان ارزیابی و توسعه داروهای جدید و هزینه‌های تحقیق و توسعه را به حداقل برساند.
هوش‌مصنوعی پارادایم دراماتیک در فرایند توسعه دارو را تغییر می‌دهد. با تمرکز بر کاهش ناکارایی مرحله اول طراحی دارو، کاهش زمان توسعه، هزینه و افزایش عمر داروهایی که می‌توانند از آزمایشگاه به دست پزشکان و بیماران منتقل شوند هوش‌مصنوعی می‌تواند به‌طور چشمگیری چرخه تولید ده‌ساله‌ی دارو را کاهش داده و داروهای جدید را زودتر به مراحل آزمایش بالینی برساند.
تنوع منطقه‌ای
اگرچه امریکا به لحاظ تاریخی از هوش‌مصنوعی در صنعت کشف دارو استفاده می‌کند، سرمایه‌گذاران آسیایی به‌تازگی روی هوش‌مصنوعی در صنعت کشف دارو سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند و با این سرعت پیشرفت، چین می‌تواند ظرف سه تا پنج سال از آمریکا پیشی بگیرد.
شرکت‌های فن‌آوری و آی‌تی از شرکت‌های زیست‌دارو سبقت می‌گیرند.
رشد صنعت زیست‌دارو در آی‌تی توسعه جالبِ دیگر در این زمینه است. سرمایه ترکیبیِ شرکت‌های بزرگ زیست‌دارو در پنج سال گذشته در همان سطح باقی‌مانده است، درحالی‌که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری اطلاعات به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته است.
الکس ژاکورنکوف، مدیرعامل، In silico Medicine  می‌گوید: بیش از 90 درصد از مولکول‌های کشف‌شده با تکنیک‌های سنتی که در موش‌ها آزمایش‌شده، در آزمایش‌های بالینی روی انسان شکست‌خورده‌اند.
هدف ما این است که راهکارهای پیشرفته‌ای برای پایان دادن به مشکلات هوش‌مصنوعی برای کشف نامزدهای دارویی مطلوبِ پیش‌بالینی پیدا کنیم.
برای کشف‌ دارو در مورد هوش‌مصنوعی بیشتر بدانید:
گروه Deep Knowledge Analytics، به‌طور منظم گزارش‌هایی تحلیلی در مورد موضوعاتی مانند هوش‌مصنوعی در کشف دارو، هوش‌مصنوعی در مراقبت سلامت، بلاک‌چین، طول عمر، اقتصاد رمزنگاری و همگرایی تکنولوژی‌های MegaTrends به‌طور مرتب تهیه می‌کند.
گزارش تازه منتشرشده از هوش‌مصنوعی برای کشف دارو، توسعه بیومارکر و R&D 2018 Q2 پیشرفته در وب‌سایت Deep Knowledge Analytics موجود است. این گزارش جدید 640 صفحه‌ای، جامع‌ترین و دقیق‌ترین تحلیل درباره هوش‌مصنوعی برای کشف دارو است.
این گزارش شامل صنعت به‌روز و تحلیلِ عمیق مهم‌ترین رویدادهای صنعت در Q2در سال 2018 است.
این گزارش با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و پارامترهای ملموس، یک آنالیز مقدماتی و کمی در مورد هوش‌مصنوعی برای کشف دارو فراهم می‌کند.
این گزارش شامل رتبه‌بندی هوش‌مصنوعی‌های مختلف برای شرکت‌های کشف دارو بر اساس سطح اعتبار علمی، توسعه بالینی، R&D و کاربرد در صنعت و چشم‌انداز کلی رشد آینده است.
گزارش هوش‌مصنوعی برای شرکت‌های کشف دارو بر اساس نوع و تعداد صنعت، نسبت متخصصان هوش‌مصنوعی، تعداد پتنت‌ها و انتشارات، استفاده از تکنولوژی نسل بعدی هوش‌مصنوعی (برای مثال گانز vs ML) و این‌که آیا آن‌ها از هوش‌مصنوعی به‌عنوان یک جزء اصلی R & D و یا به‌عنوان عنصر مکمل به‌منظور افزایش اولیه آن‌ها و تمرکز بر مدل بزینس غیر هوش‌مصنوعی استفاده می‌کنند، می‌باشد.
منبع

درباره نویسنده

رویا مختاریان

رویا مختاریان

اینجانب فوق لیسانس بیوتکنولوژی میکروبی هستم. موضوع پایان نامه من درمورد ارتباط هلیکو باکتر پیلوری با افراد مبتلا به سرطان معده بوده است.
مطالب من

0 نظرات

مشاوره مستقیم با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت